Ziemia Żywiecka 2020-09-24

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Piesi decydują o swoim bezpieczeństwie!

2018-03-01 08:50:00 KPP Żywiec 628


Na terenie Żywca i powiatu w ciągu dwóch dni doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Policja apeluje do pieszych, aby gdy poruszają się po drodze zawsze pamiętali o swoim bezpieczeństwie

foto: KPP Żywiec

Po raz kolejny zwracamy się z apelem do pieszych, aby gdy poruszają się po drodze zawsze pamiętali o swoim bezpieczeństwie. Przypominamy, że dla pieszego zderzenie z samochodem może zakończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi nawet przy małych prędkościach pojazdu.

Na terenie Żywca i powiatu w ciągu dwóch dni doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Pierwsze z nich miało miejsce w sobotę około 15.35 w Żywcu na ul. Świętokrzyskiej. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, 23-letnia mieszkanka Bytomia, przechodząc przez jezdnię, nie zachowała należytych środków ostrożności i wychodząc zza pojazdu wkroczyła wprost pod nadjeżdżającego opla corsę, którym kierował 29-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego. Do kolejnego zdarzenia doszło poniedziałek, około 14.15 w Pewli Małej. Jak wstępnie ustalili policjanci, 14-letnia mieszkanka powiatu żywieckiego, weszła z pobocza wprost pod nadjeżdżającego opla, którym kierował 41-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego. Piesza z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala.

Przepisy ruchu drogowego ściśle regulują sposób i możliwości korzystania z dróg przez pieszych. Pieszy, co do zasady, poruszając się po jezdni ma obowiązek ustępowania miejsca najeżdżającemu pojazdowi. Natomiast przejście dla pieszych jest miejscem szczególnym, powinno być dla pieszych swoistym azylem bezpieczeństwa. Tutaj pierwszeństwo ma pieszy znajdujący się na przejściu. Jednak w realnym ruchu drogowym prawa pieszych nie zawsze są respektowane przez kierowców. Tak więc, zarówno praktyka jak i przepisy wskazują, że piesi zawsze powinni zachować szczególną ostrożność na przejściu. Przede wszystkim po to, by zadbać o własne życie i zdrowie. Na szczególne podkreślenie zasługuje przepis, który zabrania pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Osoba piesza musi więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie się.

Piesi decydują o swoim bezpieczeństwie także w innych sytuacjach drogowych, w szczególności kiedy poruszają się po zmroku poza obszarem zabudowanym. W takim przypadku, pieszy widzi światła nadjeżdżającego pojazdu, ale kierowca nie zawsze dostrzega pieszego. Obowiązek używania elementów odblaskowych podczas poruszaniu się po zmroku, po drodze usytuowanej poza obszarem zabudowanym, ma swoje głębokie uzasadnienie, bo nawet mały element odblaskowy może uratować życie pieszego.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  MZK Żywiec. "Dwójką" koło nowego Szpitala
  2020-09-23

  MZK Żywiec. "Dwójką" koło nowego Szpitala

  Autobusy będą wjeżdżać na przystanek pod nowym Szpitalem

  Zaginęła Jagoda Misztela. Trwają poszukiwania
  2020-09-23

  Zaginęła Jagoda Misztela. Trwają poszukiwania

  Żywieccy policjanci poszukują zaginionej 17-letniej Jagody Misztela z Ujsół.

  Matka 3 promilami
  2020-09-23

  Matka 3 promilami

  Policjanci z Żywca interweniowali w stosunku do 38-letniej mieszkanki miasta. Kobieta mają...

   Popularne Artykuły


   Nauczyciel ze szkoły średniej w Milówce chory na COVID-19
   2020-09-22

   Nauczyciel ze szkoły średniej w Milówce chory na COVID-19

   Kwarantanną może zostać objętych nawet 180 osób

   12 kandydatów z naszej Diecezji
   2020-09-19

   12 kandydatów z naszej Diecezji

   12 kandydatów z naszej Diecezji otrzymało dziś dokument potwierdzający przyjęcie do Semina...

   Żywiec odzyskuje bezpośrednie połączenie z Krakowem
   2020-09-20

   Żywiec odzyskuje bezpośrednie połączenie z Krakowem

   Żywiec odzyskuje bezpośrednie połączenie z Krakowem

   Żywiec Super-Nowa

   ul. Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : zywiec@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO